Kamuflaj Kumaşın Zorlu Göstergeleri: Ağırlık, İplik Numarası ve Aşınma Direnci Nasıl Anlaşılır

Aug 28, 2026

Kamuflaj üniformaları veya taktik pantolonları satın alırken, ürün sayfalarında genellikle "20×16 128×60", "ağırlık 220g" veya "aşınma direnci 20.000 döngüden büyük veya eşit" gibi bir sayı dizisi listelenir. Bu sayılar gizli bir kod gibi görünebilir ama aslında hiç de gizemli değiller. Bunları bir kez anladığınızda, bir kamuflaj üniformasının "sadece gösteri amaçlı" mı yoksa "dövüşmek için tasarlanmış" mı olduğunu bir bakışta anlayabilirsiniz.

 

1. Kumaş Ağırlığı (g/m²): Kumaşın "Kalınlık Ölçeği"

Kumaş ağırlığı, bir metrekare kumaşın g/m² (metrekare başına gram) cinsinden ölçülen ağırlığını ifade eder. Bir kumaşın kalınlığının ve dayanıklılığının en doğrudan göstergesidir.

Daha fazla ağırlık: Kumaş daha kalın, aşınmaya daha dayanıklı ve daha canlı olur ancak nefes alabilirlik azalır ve ağırlaşır

Daha düşük ağırlık: Kumaş daha hafiftir ve daha nefes alabilir ancak dayanıklılığı nispeten daha zayıftır

Kamuflaj üniformalarının ağırlığı, kullanım amacına bağlı olarak büyük ölçüde değişir:

Ağırlık aralığı Şunun için en iyisi: Özellikler
150‑180 g/m² Hafif yaz antrenman üniformaları, tropikal savaş üniformaları İyi nefes alabilirlik, ancak ortalama aşınma direnci
180‑220 g/m² İlkbahar/sonbahar genel amaçlı kamuflaj üniformaları Dengeli kalınlık ve nefes alabilirlik – en yaygın spesifikasyon
220‑260 g/m² Sonbahar/kış antrenman kıyafetleri, iş kıyafeti kamuflajı Kalın, aşınmaya dayanıklı ve oldukça sıcak
260+ g/m² Ağır hizmet taktik üniformaları, polar eğitim üniformaları Son derece dayanıklı ancak ağır

Gerçek tedarik örnekleri: Northeast Petroleum Üniversitesi'nin 2024 askeri eğitim üniformaları, ağırlığı 220 g/m²'den büyük veya eşit olan Hava Kuvvetleri mavi kamuflaj kumaşını gerektiriyordu; başka bir tedarikte 260‑300 g/m² ağırlık gerekiyordu. Farklı ağırlıklar doğrudan farklı kullanım yoğunluklarına ve mevsimlere karşılık gelir.

 info-1424-800

 

2. İplik Sayısı: İpliğin "Kalınlık Kodu"

İplik sayısı ipliğin ne kadar ince veya kalın olduğunu gösterir. Kamuflaj kumaş spesifikasyonlarında genellikle "20×16" formatında yazılır.

Nasıl okunur:

Çarpma işaretinden önceki sayı (20) çözgü numarasını yani dikey ipliklerin kalınlığını temsil eder.

Çarpma işaretinden sonraki sayı (16) atkı numarasını yani yatay ipliklerin kalınlığını temsil eder.

Sayı ne kadar büyük olursa iplik o kadar ince olur; sayı ne kadar küçük olursa iplik o kadar kalın olur. Daha kalın iplikler daha kalın, aşınmaya daha dayanıklı kumaşlar üretir ancak tuşe hissi daha serttir. Daha ince iplikler daha hafif, daha yumuşak kumaşlar üretir.

Ortak kamuflaj kumaşı iplik numarası özellikleri:

İplik numarası Özellikler Tipik kullanımlar
21×21 Çözgü ve atkı iplikleri aynı kalınlığa sahiptir – kumaş tekdüzedir Standart antrenman kıyafetleri, ilkbahar/sonbahar antrenman kıyafetleri
20×16 Çözgü daha ince, atkı daha kalındır; kumaşın yönlü dokusu vardır Polyester-pamuklu dimi kamuflajın en yaygın spesifikasyonu
16×16 Hem çözgü hem de atkı kaba ipliklerdir; kumaş kalın ve sağlamdır Sonbahar/kış antrenman kıyafetleri, iş kıyafeti kamuflajı

Uluslararası öğrencilerin kamuflaj üniformaları için bir tedarik gereksinimi açıkça belirtilmiştir: iplik doğrusal yoğunluğu (tex) çözgü 21, atkı 60. Başka bir eğitim üniforması projesi için iplik numarası 21×21, yoğunluk 108×58 gerekliydi. İplik sayısını anladıktan sonra kumaşın kalınlık yönünü değerlendirebilirsiniz.

 info-1424-800

 

3. Kumaş Yoğunluğu: "Dokuma Yoğunluğu"

Yoğunluk, birim uzunluk başına iplik sayısıdır ve genellikle "128×60" formatında yazılır.

Nasıl okunur:

Çarpma işaretinden önceki sayı (128), çözgü yoğunluğunu yani inç başına çözgü ipliği sayısını temsil eder.

Çarpma işaretinden sonraki sayı (60) atkı yoğunluğunu yani inç başına atkı ipliği sayısını temsil eder.

Yoğunluk ne kadar yüksek olursa kumaş o kadar sıkı, aşınmaya karşı dayanıklı ve yırtılmaya karşı dayanıklı olur; ancak nefes alabilirlik azalır. Polyester-pamuklu dimi kamuflaj için ortak özellik 20×16 120×60'dır - çözgü ipliği sayısı 20, atkı ipliği sayısı 16, çözgü yoğunluğu inç başına 120 uç, atkı yoğunluğu inç başına 60 atkı.

One procurement notice required: yarn count 20×14, density 108×56, weight 220g. Another required warp density >430 ends/10cm, weft density >220 atkı/10cm ve birim alan başına kütle 195 g/m²'ye eşit veya daha büyük.

Hızlı genel kural: daha küçük iplik numarası numaraları=daha kalın iplikler (aşınmaya daha dayanıklı); daha büyük yoğunluk sayıları=daha sıkı dokuma (yırtılmaya daha dayanıklı).

info-1424-800

 

4. Aşınmaya Direnç Derecesi: "Gerçek Dünya Performansı" Göstergesi

Aşınma direnci, kamuflaj üniformaları için en kritik performans göstergelerinden biridir. Mevcut ana test yöntemi Martindale yöntemidir; kumaş belirli bir basınç altında standart bir aşındırıcıya karşı tekrar tekrar sürtülür ve hasar oluşana kadar döngü sayısı kaydedilir.

Aşınma döngüleri Not değerlendirmesi Şunun için en iyisi:
5,000‑10,000 Temel aşınma direnci Günlük gündelik giyim, hafif kullanım
10,000‑20,000 Orta derecede aşınma direnci Standart antrenman kıyafetleri, genel amaçlı antrenman kıyafetleri
20,000‑50,000 Yüksek aşınma direnci Askeri eğitim üniformaları, taktik teçhizat
50,000+ Aşırı aşınma direnci Birinci sınıf taktik donanım (Cordura 500D 220.000 döngüye ulaşabilir)

Askeri sınıf kamuflaj kumaşı genellikle 20000+ döngü gerektirir. Uluslararası öğrencilerin kamuflaj üniformaları için bir satın alma gereksinimi, aşınma direncinin 1500'den büyük veya ona eşit olduğunu belirtti (not: farklı test yöntemleri farklı birimler kullanır; önemli olan test yöntemini ve standart referansı kontrol etmektir). Her zaman şunu unutmayın: farklı test standartlarından elde edilen değerler doğrudan karşılaştırılamaz; test yöntemini ve standardını doğrulamanız gerekir.

Diğer ilgili göstergeler:

Kopma mukavemeti: çözgü 800 N/5cm'ye eşit veya daha büyük, atkı 700 N/5cm'ye eşit veya daha büyük

Yırtılma mukavemeti (yamuk yöntemi): 50 N'ye eşit veya daha büyük

Renk haslığı: kuru sürtünme 4. sınıftan büyük veya ona eşit, ıslak sürtünme 3. sınıftan büyük veya eşit

info-1424-800

 

5. Hepsini Bir Araya Getirmek: Kamuflaj Kumaş Spesifikasyonunu Okumak

Örnek olarak gerçek bir satın alma spesifikasyonunu ele alalım:

Polyester‑pamuklu dimi T/C 65/35 20×16 120×60 63″ Ağırlık 240g

Sade bir dille:

T/C 65/35: %65 polyester + 35% pamuk karışımı

20×16: çözgü ipliği numarası 20 (daha ince), atkı ipliği numarası 16 (daha kalın)

120×60: çözgü yoğunluğu 120 uç/inç, atkı yoğunluğu 60 atkı/inç

63″: kumaş genişliği 63 inç (yaklaşık 160 cm)

Ağırlık 240g: Metrekare başına 240 gram – sağlam, aşınmaya dayanıklı kumaş

info-1424-800

 

6. Satın Alma İpuçları

Önce ağırlığı kontrol edin: yaz için 180‑200 g/m², ilkbahar/sonbahar için 200‑230 g/m² ve ​​kış veya yüksek yoğunluklu kullanım için 230+ g/m² seçin.

İplik numarasına ve yoğunluğuna bakın: 20×16 120×60**, polyester-pamuklu dimi kamuflaj için "standart konfigürasyondur". Daha küçük iplik numarası sayıları (daha kalın iplikler) + daha büyük yoğunluk sayıları (daha sıkı dokuma)=daha iyi aşınma direnci.

Aşınma derecesini kontrol edin: askeri sınıf kamuflaj üniformaları genellikle 20.000 döngüden daha fazla veya buna eşit Martindale aşınması gerektirir.

Elyaf bileşimini kontrol edin: Polyester-pamuk karışımında polyester aşınmaya dayanıklı iskeleti sağlarken pamuk nefes alabilirlik ve rahatlık sağlar. Klasik 65/35 oranı, dayanıklılığı konforla dengeler.

info-1424-800

 

Çözüm

Kamuflaj kumaşının "sert" göstergeleri aslında "bu kumaşın gerçekte ne kadar dayanıklı olduğunu" tanımlayan kesin bir dildir. Kumaş ağırlığı size ne kadar kalın olduğunu söyler; iplik sayısı ipliklerin ne kadar kaba olduğunu gösterir; yoğunluk size örgünün ne kadar sıkı olduğunu söyler; ve aşınma direnci size ne kadar dayanacağını söyler. Bu dört gösterge birlikte size kumaşın tam bir resmini verir.

Bir dahaki sefere "20×16 128×60 ağırlık 220g" gibi spesifikasyonları gördüğünüzde hemen anlayacaksınız: bu, makul çözgü/atkı kalınlığına, sıkı dokumaya ve orta ağırlığa sahip iyi dengelenmiş bir kamuflaj kumaştır** - bunun "hareket için tasarlanmış" mı yoksa "yalnızca fotoğraflar için iyi" mi olduğu konusunda net bir fikir sahibi olacaksınız.